Programul liturgic de la Catedrala arhiepiscopală, în perioada Postului Mare

În perioada Postului Mare, la Catedrala arhiepiscopală „Sfânta Cuvioasă Parascheva” din Roman, slujbele se vor săvârși după următorul program:

Duminica izgonirii lui Adam din Rai, începutul Postului Mare

  • 08.00 Utrenia;
  • 09.30 Sfânta Liturghie;
  • 17.00 Ceasul IX, Vecernia, rugăciuni de iertare la intrarea în Postul Mare rostite de Inaltpreasfințitul Părinte Ioachim Arhiepiscopul Romanului și Bacăului.

 

Săptămâna I din Postul Mare

Luni, 27 Februarie

  • 06.20 – Miezonoptica, Utrenia, Ceasurile I, III, VI şi IX, Obedniţa şi Vecernia (zi aliturgică);
  • 16.00 – Pavecerniţa mare – Canonul cel Mare al Sfântului Andrei Criteanul (partea I).

 

Marţi, 28 Februarie

  • 06.20- Miezonoptica, Utrenia, Ceasurile I, III, VI şi IX, Obedniţa şi Vecernia (zi aliturgică);
  • 16.00 – Pavecerniţa mare – Canonul cel Mare al Sfântului Andrei Criteanul (partea a II-a).

 

Miercuri, 1 martie

  • 06.20 – Miezonoptica, Utrenia, Ceasurile I, III, VI şi IX, Obedniţa şi Liturghia Darurilor mai înainte sfinţite;
  • 16.00 – Pavecerniţa mare – Canonul cel Mare al Sfântului Andrei Criteanul (partea a III-a).

 

Joi, 2 martie

  • 06.20- Miezonoptica, Utrenia, Ceasurile I, III, VI şi IX, Obedniţa şi Vecernia;
  • 16.00 – Pavecerniţa mare – Canonul cel Mare al Sfântului Andrei Criteanul (partea a IV-a).

 

Vineri, 3 martie

  •  06.20- Miezonoptica, Utrenia, Ceasurile I, III şi VI, Obedniţa şi Liturghia Darurilor mai înainte sfinţite;
  • 16.00 – Pavecerniţa mare.

 

Sâmbătă, 4 martie

  • 07.00 – Utrenia;
  • 09.30 – Sfânta Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur şi Parastasul pentru cei adormiţi;
  • 16.00 – Ceasul al IX-lea, Vecernia unită cu Litia.

 

Prima Duminică din Postul Mare – Duminica Ortodoxiei

  • 08.00 – Utrenia;
  • 09.30 – Sfânta Liturghie a Sfântului Vasile cel Mare;
  • 16.00 – Vecernia  

Procesiune cu Sfintele Icoane

 

Săptămâna a II-a din Postul Mare

 

Luni, 6 martie

  • 07.00 – Miezonoptica, Utrenia, Ceasurile I, III, VI şi IX, Obedniţa şi Vecernia;
  • 16.00 – Pavecerniţa mare.

 

Marţi, 7 martie

  • 07.00 – Miezonoptica, Utrenia, Ceasurile I, III, VI şi IX, Obedniţa şi Vecernia;
  • 16.00 – Pavecerniţa mare.

 

Miercuri, 8 martie

  • 07.00 – Miezonoptica, Utrenia, Ceasurile I, III, VI şi IX, Obedniţa şi Liturghia Darurilor mai înainte sfinţite;
  • 16.00 – Pavecerniţa mare. Taina Sfântului Maslu

 

Joi, 9 martie

  • 07.00 – Miezonoptica, Utrenia, Ceasurile I, III, VI şi IX, Obedniţa şi Liturghia Darurilor mai înainte sfințite;
  • 16.00 – Pavecerniţa mare.

 

Vineri, 10 martie

  • 07.00 – Miezonoptica, Utrenia, Ceasurile I, III, VI şi IX, Obedniţa şi Liturghia Darurilor mai înainte sfințite;
  • 16.00 – Pavecerniţa mare.

 

Sâmbătă, 11 martie

  • 07.00 – Miezonoptica şi Utrenia;
  • 09.30 – Sfânta Liturghie şi Parastasul pentru cei adormiţi;
  • 16.00 – Ceasul al IX-lea şi Vecernia unită cu Litia.

 

Duminica a II-a din Postul Mare, a Sfântului Grigore Palama

  • 08.00 – Utrenia;
  • 09.30 – Sfânta Liturghie a Sfântului Vasile cel Mare;
  • 16.00 – Ceasul IX, Vecernia. Paraclisul Maicii Domnului

 

 

Săptămâna a III-a din Postul Mare

 

Luni, 13 martie

  • 07.00 – Miezonoptica, Utrenia, Ceasurile I, III, VI şi IX, Obedniţa şi Vecernia;
  • 16.00 – Pavecerniţa mare.

 

Marţi, 14 martie

  • 07.00 – Miezonoptica, Utrenia, Ceasurile I, III, VI şi IX, Obedniţa şi Vecernia;
  • 16.00 – Pavecerniţa mare.

 

Miercuri, 15 martie

  • 07.00 – Miezonoptica, Utrenia, Ceasurile I, III, VI şi IX, Obedniţa şi Liturghia Darurilor mai înainte sfinţite;
  • 16.00 – Pavecerniţa mare. Taina Sfântului Maslu

 

Joi, 16 martie

  • 07.00 – Miezonoptica, Utrenia, Ceasurile I, III, VI şi IX, Obedniţa şi Vecernia;
  • 16:00 – Pavecerniţa mare.

 

Vineri, 17 martie

  • 07.00 – Miezonoptica, Utrenia, Ceasurile I, III, VI şi IX, Obedniţa şi Liturghia Darurilor mai înainte sfinţite;
  • 16.00 – Pavecerniţa mare.

 

Sâmbătă, 18 martie

  • 07.00 – Miezonoptica şi Utrenia;
  • 09.30 – Sfânta Liturghie şi Parastasul pentru cei adormiţi;
  • 16.00 – Ceasul al IX-lea şi Vecernia unită cu Litia.

 

Duminica a III-a din Postul Mare, a Sfintei Cruci

  • 08.00 – Utrenia;
  • 09.30 – Sfânta Liturghie a Sfântului Vasile cel Mare;
  • 16.00 – Ceasul IX, Vecernia.Paraclisul Macii Domnului

 

Săptămâna a IV-a din Postul Mare

 

Luni, 20 martie

  • 07.00 – Miezonoptica, Utrenia, Ceasurile I, III, VI şi IX, Obedniţa şi Vecernia;
  • 16.00 – Pavecerniţa mare.

 

Marţi, 21 martie

  • 07.00 – Miezonoptica, Utrenia, Ceasurile I, III, VI şi IX, Obedniţa şi Vecernia;
  • 16.00 – Pavecerniţa mare.

 

Miercuri, 22 martie

  • 07.00 – Miezonoptica, Utrenia, Ceasurile I, III, VI şi IX, Obedniţa şi Liturghia Darurilor mai înainte sfinţite;
  • 16.00 – Pavecerniţa mare. Taina Sfântului Maslu

 

Joi, 23 martie

  • 07.00 -Miezonoptica, Utrenia, Ceasurile I, III, VI şi IX, Obedniţa şi Vecernia;
  • 16.00 – Pavecerniţa mare.

 

Vineri, 24 martie

  • 07.00 – Miezonoptica, Utrenia, Ceasurile I, III, VI şi IX, Obedniţa şi Liturghia Darurilor mai înainte sfinţite;
  • 16.00 – Pavecerniţa mare.

 

Sâmbătă, 25 martie

  • 07.00 – Miezonoptica şi Utrenia;
  • 09.30 – Sfânta Liturghie şi Parastasul pentru cei adormiţi;
  • 16.00 – Ceasul al IX-lea şi Vecernia unită cu Litia.

 

Duminica a IV-a din Postul Mare, a Sfântului Ioan Scărarul

  • 08.00 – Utrenia;
  • 09.30 – Sfânta Liturghie a Sfântului Vasile cel Mare;
  • 16.00 – Ceasul IX, Vecernia, Paraclisul Macii Domnului

 

Săptămâna a V-a din Postul Mare

 

Luni, 27 martie

  • 07.00 – Miezonoptica, Utrenia, Ceasurile I, III, VI şi IX, Obedniţa şi Vecernia;
  • 16.00 – Pavecerniţa mare.

 

Marţi, 28 martie

  • 07.00 – Miezonoptica, Utrenia, Ceasurile I, III, VI şi IX, Obedniţa şi Vecernia;
  • 16.00 – Pavecerniţa mare.

 

Miercuri, 29 martie

  • 07.00 – Miezonoptica, Utrenia, Ceasurile I, III, VI şi IX, Obedniţa şi Liturghia Darurilor mai înainte sfinţite;
  • 16.00 – Denia Canonului mare
  • Joi, 30 martie
  • 07.00 -Miezonoptica, Utrenia, Ceasurile I, III, VI şi IX, Obedniţa şi Vecernia;
  • 16.00 – Pavecerniţa mare.

 

Vineri, 31 martie

  • 07.00 – Miezonoptica, Utrenia, Ceasurile I, III, VI şi IX, Obedniţa şi Liturghia Darurilor mai înainte sfinţite;
  • 16.00 – Denia Acatistului Bunei Vestiri.

 

 

Sâmbătă, 1 aprilie

  • 07.00 – Utrenia;
  • 09.30 – Sfânta Liturghie şi Parastasul pentru cei adormiţi;
  • 16.00 – Ceasul al IX-lea şi Vecernia unită cu Litia.

 

Duminica a V-a din Postul Mare, a Sfintei Maria Egipteanca,

  • 08.00 – Utrenia;
  • 09.30 – Sfânta Liturghie a Sfântului Vasile cel Mare;
  • 16.00 – Ceasul IX, Vecernia. Paraclisul Macii Domnului

 

 

Săptămâna a VI-a din Postul Mare

 

Luni, 3 aprilie

  • 07.00 – Miezonoptica, Utrenia, Ceasurile I, III, VI şi IX, Obedniţa şi Vecernia;
  • 16.00 – Pavecerniţa mare.

 

Marţi, 4 aprilie

  • 07.00 – Miezonoptica, Utrenia, Ceasurile I, III, VI şi IX, Obedniţa şi Vecernia;
  • 16.00 – Pavecerniţa mare.

 

Miercuri, 5 aprilie

  • 07.00 – Miezonoptica, Utrenia, Ceasurile I, III, VI şi IX, Obedniţa şi Liturghia Darurilor mai înainte sfinţite;
  • 16.00 – Pavecerniţa mare.Taina Sfântului Maslu

 

Joi, 6 aprilie

  • 07.00 -Miezonoptica, Utrenia, Ceasurile I, III, VI şi IX, Obedniţa şi Vecernia;
  • 16.00 – Pavecerniţa mare.

 

Vineri, 7 aprilie

  • 07.00 – Miezonoptica, Utrenia, Ceasurile I, III, VI şi IX, Obedniţa şi Liturghia Darurilor mai înainte sfinţite;
  • 16.00 – Pavecerniţa mare.

 

Sâmbătă, 8 aprilie

  • 07.00 – Miezonoptica şi Utrenia;
  • 09.30 – Sfânta Liturghie şi Parastasul pentru cei adormiţi
  • 16.00 – Ceasul al IX-lea şi Vecernia unită cu Litia.

 

Duminica a VI-a din Postul Mare, a Floriilor

  • 08.00 – Utrenia;
  • 09.30 – Sfânta Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur;
  • 16.00 – Ceasul IX, Vecernia, Denie.

 

Săptămâna Patimilor

 

Luni, 10 aprilie

  • 07.00 – Ceasurile I, III, VI şi IX şi Obedniţa;
  • 09.30 – Liturghia Darurilor mai înainte sfinţite;
  • 17.00 – Denie.

 

Marţi, 11 aprilie

  • 07.00 – Ceasurile I, III, VI şi IX şi Obedniţa;
  • 09.30 – Liturghia Darurilor mai înainte sfinţite;
  • 17.00 – Denie.

 

Miercuri, 12 aprilie

  • 07.00 – Ceasurile I, III, VI şi IX şi Obedniţa;
  • 09.30 – Liturghia Darurilor mai înainte sfinţite;
  • 16.00 – Taina Sfântului maslu de obște
  • 17.00 – Denie.

 

Joi, 15 aprilie

  • 07.00 – Miezonoptica şi Ceasurile I, III, VI şi IX;
  • 09.00 – Liturghia Sfântului Vasile cel Mare, unită cu Vecernia;
  • 17.00 – Denia celor 12 Evanghelii.

 

Vineri, 14 aprilie

  • 07.00 – Ceasurile I, III, VI şi IX, Obedniţa şi Vecernia (zi aliturgică);
  • 16.00 – Paraclisul Sfintei Cuvioase Parascheva;
  • 17.00 – Denia Prohodului Domnului.

 

Sâmbătă, 15 aprilie

  • 07.00 – Ceasurile I, III, VI şi IX;
  • 09.00 – Sfânta Liturghie a Sfântului Vasile cel Mare unită cu Vecernia;
  • 16.00 – Paraclisul Sfintei Cuvioase Parascheva.

 

Programul de spovedanie:

În toată perioada Postului Mare creștinii care doresc să se spovedească sunt așteptați la Catedrala Arhiepiscopală în fiecare zi, după amiaza de la ora 16.00.

 

(Pr. Arhimandrit Andrei Ioniță, mare ecleziarh al Catedralei arhiepiscopale din Roman)

Citeste si...