Proiectul eparhial „Lăsați copiii să vină la Mine și nu-i opriți”, la a treia ediție

În perioada 10-17 septembrie, în Arhiepiscopia Romanului și Bacăului se va derula proiectul eparhial „Lăsați copiii să vină la Mine și nu-i opriți!”, ajuns anul acesta la a III-a ediție.

lasati
lasatiiii
lasatiiiiia

La inițiativa și cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Ioachim, în perioada 10-17 septembrie, în Arhiepiscopia Romanului și Bacăului se va derula proiectul eparhial „Lăsați copiii să vină la Mine și nu-i opriți!”, ajuns anul acesta la cea de-a III-a ediție. Cu acest prilej, Înaltpreasfințitul Părinte Ioachim va fi prezent în cele șase protopopiate din eparhie, unde vor fi organizate manifestări cultural-religioase ce vor avea drept scop binecuvântarea copiilor și a anului școlar. În cadrul acestui proiect tinerii elevi vor beneficia de rechizite, îmbrăcăminte și ajutoare financiare necesare desfășurării în bune condiții a începutului de an școlar. Acest proiect se va derula în Arhiepiscopia Romanului și Bacăului după următorul program:

PROTOPOPIATUL BACĂU

JOI, 10 septembrie 2015   – Biserica „Sfântul Dumitru”

          18.00 – Întâmpinarea Sfintei Icoane

                  – Vecernia cu Paraclisul sau Acatistul Maicii Domnului; 

 

Vineri, 11 septembrie 2015    – Biserica „Sfântul Dumitru”

          07.00 – 10.00 – Slujba Utreniei, Ceasurile, Acatistul zilei

                                         Sfânta Liturghie;

          16.00 – Vecernie şi Acatist
          18.00 – Rugăciunea de binecuvântare a copiilor
.
Sâmbătă, 12 septembrie 2015  –  Biserica „Sfinții Împărați”         
          07.00 – 10.00 – Slujba Utreniei, Ceasurile, Acatistul zilei                                  
          08.00 – Întâmpinarea Sfintei Icoane; Sfânta Liturghie;
          16.00 – Vecernie şi Acatist
          18.00 – Rugăciunea de binecuvântare a copiilor
.
Duminică, 13 septembrie 2015  –  Biserica „Sfinții Împărați”         
          07.00 – 10.00 – Miezonoptica, Utrenia, Ceasurile, Acatist;
                                        – Sfânta Liturghie;

PROTOPOPIATUL MOINEȘTI

Vineri – 11 septembrie

          16.00     – Vecernie

          17.00    – Întâmpinarea raclei cu o părticică din lemnul Sfintei Cruci și a Icoanei făcătoare de minuni a                                   Maicii Domnului de la Mănăstirea Neamț

          17.15 – Acatistul Sfintei Cruci și al Maicii Domnului

          18.00 –  Taina Sfântului Maslu

 

Sâmbătă, 12 septembrie – Biserica „Sfinții Apostoli Petru și Pavel”

          08.00 – Slujba utreniei și Acatistul Sfintei Parascheva

          09.30 – Sfânta și Dumnezeasca Liturghie

          17.00 – Slujba Vacerniei

          18.00 – Slujba Privegherii

 

Duminică, 13 septembrie – Biserica „Sfinții Apostoli Petru și Pavel”

          08.00 – Slujba Utreniei

          09.00 – Acatistul Mântuitorului Iisus Hristos

          09.30 – Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie

          16.00 – Slujba Vecerniei

          17.00 – Procesiunea „calea Sfinților – Maica Domnului și Sfinții Apostoli Petru și Pavel – ocrotitorii noștri” , pelerinaj cu                           Icoana Maicii Domnului, de la Biserica „Sfinții Apostoli Petru și Pavel” înspre Catedrala Nașterea Maicii                                           Domnului și Sfântul Ierarh Nicolae”

          18.00 – Acatistul Sfintei Cruci și Rugăciuni de binecuvântare pentru elevi la început de an școlar, oficiate de                                                     Înaltpreasfințitul Părinte Ioachim

          20.00 – Slujba Privegherii și Taina Sfântului Maslu

 

Luni, 14 septembrie – Catedrala „Sfântul Ierarh Niclae”

          08.00 – Slujba Utreniei

          09.00 – Acatistul Sfintei Cruci

          09.30 – Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie

          16.00 – Slujba Vecerniei

          17.00 – Taina Sfântului Maslu

                       –  Plecarea Icoanei făcătoare de minuni a Maicii Domnului de la Mănăstirea Neamț


 PROTOPOPIATUL ONEȘTI

Luni, 14 septembrie – Catedrala „Pogorârea Duhului Sfânt”

          18.00  –  Întâmpinarea ierarhului

          18.15  –  Slujba de sfințire a apei

          18.45  –  Program artistic oferit de gimnastele de la Colegiul Sportiv „Nadia Comăneci”

          19.15   – Rugăciuni de binecuvântare a elevilor

          19.30 – Împățirea darurilor pentru elevii oneșteni

 

PROTOPOPIATUL SASCUT

Joi, 17 septembrie – Parohia Parava

          14.00 – Sfințirea Așezământului cultural-filantropic  „Sfântul  Spiridon” și a casei parohiale

                       – Rugăciuni de binecuvântare a tinerilor la început de an școlar în contextul programului eparhial „Lăsați copiii să vină la Mine și nu-i opriți!”

 

Citeste si...