A trecut la cele veșnice pr. Ovidiu-Ionuț Cerbu

Astăzi, 23 decembrie 2019, preotul Ovidiu-Ionuț Cerbu, la vârsta de 46 de ani, a trecut la Domnul în urma unei îndelungate suferințe.

whatsapp_image_2019-12-23_at_14.50.42
whatsapp_image_2019-12-23_at_15.56.51
whatsapp_image_2019-12-23_at_16.00.58
whatsapp_image_2019-12-23_at_16.02.05
whatsapp_image_2019-12-23_at_16.05.24

Am aflat cu durere despre plecarea timpurie din lumea aceasta a unuia dintre preoții destoinici ai Protopopiatului Sascut, în data de 23 decembrie 2019. Moartea prematură a preotului Ovidiu-Ionuț Cerbu de la Parohia Păncești a lăsat în urmă multă durere în sufletul soției și în ale celor trei copii ai săi, dar și în inimile enoriașilor pe care i-a păstorit timp de 23 de ani.

A fost un preot devotat, solidar cu cei aflați în suferință, un slujitor care și-a asumat cu responsabilitate misiunea preoțească îndemnând și învățând cu toată priceperea  pe enoriașii săi.

Dumnezeu l-a chemat la ceruri în pragul Sărbătorii Nașterii Domnului, după o îndelungată luptă cu o boală grea, pentru a sluji alături de aleșii Săi în Biserica triumfătoare.

În aceste momente de adâncă suferință, adresăm familiei îndoliate cele mai profunde gânduri de compasiune, rugând pe Milostivul Dumnezeu să primească sufletul destoinicului Său slujitor în Împărăția cerurilor!

† IOACHIM,

Arhiepiscopul Romanului și Bacăului

 

Date biografice

Născut la data de 16 ianuarie 1973 în localitatea Bacău;

Absolvent al Liceului Industrial de Aeronautică „Henri Coandă” Bacău, promoția 1991, și al Facultății de Teologie „Sfântul Andrei Șaguna”-Sibiu, promoția 1996;

Hirotonit diacon la data de 11 decembrie 1996, de către IPS Eftimie, iar preot de către același Ierarh, la data de 18 decembrie 1996, pe seama Parohiei Păncești, Protopopiatul Sascut;

Având Gradul I în preoție, a fost hirotesit sachelar la data de 11 august 2001, iar iconom stavrofor la data de 30 iulie 2006 de către IPS Părinte Arhiepiscop Ioachim; 

În cadrul ședințelor preoțești a susținut două conferințe având ca tematică anul comemorativ și omagial;

La data de 1 septembrie 2010 a fost numit secretar la Protopopiatul Sascut, sprijinind activitățile preoților din acest protopopiat, împreună cu preotul protoiereu, de vrednică pomenire, Ioan Negoiță;

REALIZĂRI ADMINISTRATIV-GOSPODĂREȘTI
-construirea aghiasmatarului cu hramul “Sf. Ioan Botezătorul”-Sfințit la data de 11-August 2001
-2004-2005-executareainstalației termice la biserică 
-2005-2006-efectuarea lucrărilor de înlocuire a acoperișului bisericii, fiind acoperită cu tablă de cupru, precum și refacerea Sfintei Mese
-2008-2009-construirea așezământului social-filantropic “Dreptcredinciosul Voievod Ștefan cel Mare și Sfânt”-Sfințit la data de 6 Septembrie 2009
-2008-2010- continuarea lucrărilor de amenajare al sediului Protoieriei Sascut

-2018- Deputat al Adunării Eparhiale a Arhiepiscopiei Romanului și Bacăului în comisia de lucru Administrativ-bisericească.

Căsătorit la data de 20 octombrie 1996 cu Mariana Gabriela Timofte, împreună având trei copii: Ștefan Daniil, Eusebiu și Alexandru;

Astăzi, 23 decembrie, după o îndelungată suferință, părintele Ovidiu-Ionuț Cerbu, la vârsta de  46 de ani, a trecut la Domnul.

După o pastorație de 23 de ani în aceeași parohie, părintele Ovidiu-Ionuț a fost chemat de Dumnezeu în Biserica cerească, pentru a-I sluji alături de frații săi întru preoție, trecuți în viața veșnică.

Condoleanțe familiei îndoliate și bunilor credincioși din Parohia Păncești!
Dumnezeu să-l odihnească!

Citeste si...