Câştigătorii Concursului județean de creaţie plastică şi literar-religioasă „Lumina din călimară” în Protopopiatul Bacău

Cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Părinte Ioachim, Arhiepiscopul Romanului şi Bacăului, în Protopopiatul Bacău s-a desfăşurat cea de-a VI-a ediţie a Concursului județean de creaţie plastică şi literar-religioasă „Lumina din călimară”, manifestare cultural-religioasă din cadrul Simpozionului „Cultul Sfintei Cuvioase Parascheva în Arhiepiscopia Romanului și Bacăului”.

3mic
4mic
5mic
6mic

În contextul „Anului omagial al satului româ­nesc (al preoţilor, învăţătorilor şi primarilor gospodari)”, Concursul „Lumina din călimară”, aflat la cea de-a VI-a ediţie, s-a desfăşurat în toate şcolile din cuprinsul Județului Bacău, cuprinzând secţiunile de creaţie plastică şi creaţie literar-religioasă, adresate elevilor din ciclul primar, gimnazial și liceal. 

Temele creaţiei literar-religioasă (eseu) pentru această ediție a concursului au fost:

  1. „Biserica – centrul vieţii spirituale a satului românesc. Viziunea liturgică asupra creaţiei şi vieţii unane („Veşnicia s-a născut la sat”)”;
  2. „Valori culturale şi spirituale create şi promovate de satul românesc: cântece populare, jocuri, costume, meşteşuguri, artizanat, tradiţii, obiceiuri, etc”.

Premierea câştigătorilor Concursului „Lumina din călimară” va avea loc joi, 24 octombrie 2019 în incinta Complexul Muzeal „Iulian Antonescu”, începând cu orele 17.00. În cadrul festivității de premiere vor fi oferite premii şi diplome elevilor, profesorilor şi şcolilor participante.

 

CONCURSUL  JUDEȚEAN

„LUMINA DIN CĂLIMARĂ”

 ediția a VI-a (2019)

PREMII

SECȚIUNEA ESEU: „Biserica – centrul vieţii spirituale a satului românesc. Viziunea liturgică asupra creaţiei şi vieţii unane („Veşnicia s-a născut la sat”)”

 

NR. CRT. NUME ELEV ȘCOALA DE PROVENIENȚĂ CLASA PROFESOR COORDONATOR REZULTAT
1.        LUPU

RALUCA-MARIA

LT ,,ION BORCEA” BUHUȘI XI   PREMIUL I
2.        OPINCARIU

ELENA-BEATRICE

CNP,,ȘTEFAN CEL MARE” BACĂU XII NECHITA ADRIAN-VIOREL PREMIUL II
3.        ATONOAIE

MIRUNA PARASCHEVA

CT ,,D. GHIKA” COMĂNEȘTI IX ȚUGLEA CONSTANTIN-ADRIAN PREMIUL II
4.        CÎMPANU

ADINA-GEORGIANA

CN ,,V. ALECSANDRI” BACĂU XII VERGA AURELIA-MARIA PREMIUL III
5.        DUHALMU MARINA-ROXANA CN ,,V. ALECSANDRI” BACĂU XII VERGA AURELIA-MARIA PREMIUL III
6.        GRIGORAȘ

CORINA-IONELA

CN ,,V. ALECSANDRI” BACĂU XII VERGA AURELIA-MARIA MENȚIUNE
7.        LUNGU

SORINA IONELA

CN ,,V. ALECSANDRI” BACĂU X ABAGERU ELENA MENȚIUNE
8.        VĂLEANU ALESSIA

PANCIU MARIA

CN ,,V.ALECSANDRI” BACĂU VII VERGA AURELIA-MARIA PARTICIPARE

 

PREMII

SECȚIUNEA ESEU: „Valori culturale şi spirituale create şi promovate de satul românesc: cântece populare, jocuri, costume, meşteşuguri, artizanat, tradiţii, obiceiuri, etc”.

 

NR. CRT. NUME ELEV ȘCOALA DE PROVENIENȚĂ CLASA PROFESOR COORDONATOR REZULTAT
1.        OLARIU

ANDREI-COSMIN

CN ,,GH. VRĂNCEANU” BACĂU XII GAVRILIU VERONICA PREMIUL I
2.        ABUREL

ANTONIA

CN ,,V. ALECSANDRI” BACĂU XII VERGA AURELIA-MARIA PREMIUL II
3.        DOMOȘ

ROBERT CONSTANTIN

CN ,,V. ALECSANDRI” BACĂU XII VERGA AURELIA-MARIA PREMIUL II
4.        HANU

ALEXANDRA ELENA

CNP ,,ȘTEFAN CEL MARE” BACĂU XI CHIRICA MIHAELA PREMIUL III
5.        POPA DIANA CN ,,V. ALECSANDRI” BACĂU X VERGA AURELIA-MARIA PREMIUL III
6.        ICHIM

PARASCHIVA MIRIAM

CN ,,FERDINAND I” BACĂU IX NEACȘU BOGDAN MENȚIUNE
7.        FLOREA

FLORINA IOANA

CN ,,V.ALECSANDRI” BACĂU X ABAGERU ELENA MENȚIUNE
8.        COJOCARU MIHAELA CNA ,,GEORGE APOSTU” BACĂU XI PETRESCU IONELA MENȚIUNE
9.        PETRESCU ANASTASIA CN ,,V.ALECSANDRI” BACĂU X ABAGERU ELENA MENȚIUNE
10.    VRACIU

BIANCA-GEORGIANA

CN ,,FERDINAND I” BACĂU IX NEACȘU BOGDAN MENȚIUNE

 

PREMII

SECȚIUNEA DESEN/PICTURĂ

CICLUL PRIMAR

NR. CRT. NUME ELEV ȘCOALA DE PROVENIENȚĂ CLASA PROFESOR COORDONATOR REZULTAT
1.        BULIBAȘA SOPHIE IOANA ȘCOALA GIMN. ,,AL.I. CUZA” BACĂU IV ANDREI IOANA PREMIUL I
2.        MOCANU ANASTASIA MIHAELA ȘCOALA GIMN. ,,M. DRĂGAN” BACĂU III CÎRLAN MIRELA PREMIUL I
3.        POIȚEL MATEI ȘCOALA GIMN. ,,M. EMINESCU” BUHUȘI III SANDU ELENA PREMIUL II
4.        COSTEA MATEI ȘCOALA GIMN. ,,SPIRU HARET” BACĂU III PLĂEȘU TEODORA PREMIUL II
5.        BOTEZ CĂLIN MIHAI ȘCOALA GIMN. ,,ION CREANGĂ” BACĂU IV POPA CRISTIAN- DANIEL PREMIUL III
6.        HAIDĂU MELANIA ȘCOALA GIMN. ,,G. BACOVIA” BACĂU III CHIPER IONUȚ MENȚIUNE
7.        ADĂSCĂLIȚEI

FLORINA

ȘCOALA GIMN. MĂGIREȘTI III CHIRA NICOLAE MENȚIUNE
8.        HUSSIEN SABRINA ȘCOALA GIMN. ,,N. IORGA” BACĂU IV CERNEȚCHI DANIELA,

MĂRCUȚĂ MIOARA

MENȚIUNE
9.        ALEXANDRESCU

MARIA CLARA

ȘCOALA GIMN. ,,M. DRĂGAN” BACĂU I CÎRLAN MIRELA MENȚIUNE
10.    CAPȘA ANDRA-GEORGIANA ȘCOALA GIMN. NR.1 BLĂGEȘTI I ȚUGLEA PETRINA MENȚIUNE
11.    PAVEL EDUARD ȘCOALA GIMN. ,,G. APOSTU” STĂNIȘEȘTI IV MIHĂILĂ-CAVALERU CODRIN MENȚIUNE

  

SECȚIUNEA DESEN/PICTURĂ

CICLUL GIMNAZIAL

NR. CRT. NUME ELEV ȘCOALA DE PROVENIENȚĂ CLASA PROFESOR COORDONATOR REZULTAT
1.        TĂTARU TAISIA CNA ,,GEORGE APOSTU” BACĂU V PETRESCU IONELA PREMIUL I
2.        STAN IOANA CN ,,FERDINAND I” BACĂU V CIUCHE GABRIELA PREMIUL I
3.        PUIU

VERONICA

ȘCOALA GIMN. ,,C.PORUMBESCU”

COMĂNEȘTI

VIII ȚUGLEA RĂZVAN PREMIUL II
4.        BARBU

ALESSIA-NICOLE

ȘCOALA GIMN. ,,SPIRU HARET” BACĂU VIII VASILE CONSTANTIN PREMIUL II
5.        PRISACARU

TEODORA

CN ,,FERDINAND I” BACĂU V CIUCHE GABRIELA PREMIUL III
6.        RUGINĂ

ALEXANDRU

LT ,,ION BORCEA” BUHUȘI VII BREBU MĂDĂLINA,

MACOVEI MIHAI

PREMIUL III
7.        MIHAI MIHAELA CN ,,FERDINAND I” BACĂU V CIUCHE GABRIELA MENȚIUNE
8.        MOLDOVAN

MARIE-SOPHIE

ȘCOALA GIMN. ,,M. EMINESCU” BUHUȘI VI SANDU ELENA MENȚIUNE
9.        IONIȚĂ DARIA-ELENA ȘCOALA GIMN. ,,AL.I. CUZA” BACĂU VIII ANDREI IOANA MENȚIUNE
10.    MANOLOIU

EDUARD-VALENTIN

ȘCOALA GIMN. HOLT VII MOCANU ALINA MENȚIUNE
11.    HUMĂ DARIA-MARIA ȘCOALA GIMN. ,,C. PLATON” BACĂU VI NECULCEA MANUELA MENȚIUNE
12.    CĂRARE ALEXANDRU CNP ,,ȘTEFAN CEL MARE” BACĂU VIII NECHITA ADRIAN-VIOREL MENȚIUNE
13.    ȚUGUI ALEXANDRA-ELENA ȘCOALA GIMN. ,,M. EMINESCU” BUHUȘI VI SANDU ELENA MENȚIUNE
14.    LUNGU CREȚU TEODORA ȘCOALA GIMN. ,,C. PORUMBESCU” COMĂNEȘTI VI ȚUGLEA RĂZVAN MENȚIUNE
15.    VACARU PARASCHEVA CNA ,,G.APOSTU” BACĂU VI PETRESCU IONELA MENȚIUNE
16.    DIACONU SABRINA ȘCOALA GIMN. ,,AL.I. CUZA” BACĂU VI ANDREI IOANA MENȚIUNE
17.    HANGANU

ANA-MARIA

CNP ,,ȘTEFAN CEL MARE” VI NECHITA ADRIAN-VIOREL MENȚIUNE
18.    CRAIU EVELIN-MARIA ȘCOALA GIMN. ,,M. DRĂGAN” BACĂU VII AVÎRVĂRII ELENA MENȚIUNE
19.    ABU-AKIL SOFIA-IRIS ȘCOALA GIMN. ,,ALEXANDRU CEL BUN” BACĂU VI HUIBAN NICOLAE MENȚIUNE

 

SECȚIUNEA DESEN/PICTURĂ

CICLUL LICEAL

NR. CRT. NUME ELEV ȘCOALA DE PROVENIENȚĂ CLASA PROFESOR COORDONATOR REZULTAT
1.        TATARU 

OANA-VASILICA

CN ,,GH. VRĂNCEANU” BACĂU X GAVRILIU VERONICA PREMIUL I
2.        IROFTE

ALEXANDRA-ELENA

CTC ,,N.V. KARPEN” BACĂU XI BANDRABURU FLOAREA PREMIUL II
3.        ȘTEFAN

VALERIA ȘTEFANIA

CT ,,DIMITRIE GHIKA” COMĂNEȘTI IX ȚUGLEA ADRIAN PREMIUL II
4.        LUNGU

ANA-MARIA

CN ,,GH. VRĂNCEANU” BACĂU IX VASILE CONSTANTIN PREMIUL III
5.        PAPUC

ECATERINA

CN ,,FERDINAND I” BACĂU IX NEACȘU BOGDAN PREMIUL III
6.        FORMAGIU

GEORGIANA

CNP ,,ȘTEFAN CEL MARE” BACĂU XI NECHITA ADRIAN-VIOREL MENȚIUNE
7.        CĂLINESCU

VICTORIA GABRIELA

CN ,,V. ALECSANDRI” BACĂU IX VERGA MARIA MENȚIUNE
8.        COMAN

IONELA-GABRIELA

CN ,,V. ALECSANDRI” BACĂU   VERGA MARIA MENȚIUNE

 

 

Citeste si...