Școală de Vară organizată de Parohiile Fântânele și Bijghir din Protoieria Bacău

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop Ioachim, în perioada 30 iulie-4 august 2023, Parohia „Sfinții Voievozi” din Fântânele, com. Hemeiuș, împreună cu Parohia „Nașterea Maicii Domnului” din Bijghir au organizat cea dea doua ediție a Școlii de Vară, intitulată „Pe cine cauți?”, la care au luat parte 45 de copiii.

Alături de preoții organizatori, Pr. Andrei Iulian Păduraru și Pr. Neacșu Bogdan, s-au adăugat și Voluntarii ASCOR Bacău. În primele trei zile copiii au participat la sesiunile de ateliere în care au învățat cum să-și organizeze timpul, ce înseamnă a fi liber și cum să împărtășească valorile creștine în orice mediu. Deasemenea, aceste zile a fost o „oază” de recreere și relaxare, de socializare și cunoaștere, dar și de apropiere de Dumnezeu, în cadrul căreia s-au împletit în mod armonios activitățile cultural-catehetice, atelierele de pictura şi creatie, ateliere de gatit, precum si jocuri interactive.

În cea de a patra zi, am vizitat Mănăstirile Văratec, Agapia și Neamț, Parcul Tematic „Ion Creangă”, Cetatea Neamțului și Rezervația de Zimbri „Dragoș Vodă”, Târgu Neamț.
Săptămâna s-a încheiat cu Sfânta Liturghie, împărtășirea copiilor și acordarea diplomelor, mulțumind totodată celor care au sprijinit și au făcut posibile aceste zile, care vor rămâne momente deosebite și amintiri de neuitat.

You may also like...